Zakłady Dużego Ryzyka

Zdzieszowice

ostatnia aktualizacja: kwiecień 2024

Zakład posiada opracowany Program Zapobiegania Awariom, który jest cyklicznie weryfikowany i aktualizowany, a także opracowany i zatwierdzony przez Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Raport o Bezpieczeństwie oraz Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy.

ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach opracował system zarządzania bezpieczeństwem procesowym zgodny z wytycznymi Ustawy Prawo ochrony środowiska, jako element ogólnego systemu zarządzania firmą w celu niedopuszczenia do powstania poważnej awarii przemysłowej.                                   

W przypadku wdrażania istotnych zmian w ruchu zakładu stosowany jest system identyfikowania potencjalnych awarii, mający na celu  opracowanie scenariuszy postępowania, które podlegają okresowej analizie i ćwiczeniom.

1.1 Oznaczenie prowadzącego zakład

Prowadzącym Zakład Dużego Ryzyka (ZDR) jest Zarząd Spółki ArcelorMittal Poland Spółka Akcyjna. W skład zarządu wchodzą osoby wymienione w Dziale 2 Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

adres – siedziba Spółki

Adres: 41-308 Dąbrowa Górnicza ul. Józefa Piłsudskiego 92

              Telefon: Centrala (0-32) 776 66 66

              nr KRS 0000115891, NIP 634-24-63-083, REGON 277839653

Kierującym ZDR, AMP Oddział w Zdzieszowicach jest powołany przez Zarząd ArcelorMittal Poland S.A.
Pan Konrad Zarzycki 
(Pełnomocnictwo nr 46/2024 z 29.03.2024).

Oddział identyfikowany jest jako:

ArcelorMittal Poland Spółka Akcyjna Oddział w Zdzieszowicach,

47-330 Zdzieszowice, ul. Powstańców Śląskich 1

Tel. 77 445 10 00-2; fax: 77 445 1414.

1.2 Potwierdzenie, że zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym oraz że prowadzący dokonał zgłoszenia właściwym organom i przekazał im program zapobiegania awariom.

Na podstawie Ustawy Prawo ochrony środowiska ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach identyfikuje substancje niebezpieczne w swoim obszarze i przekazuje do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
w Opolu
zgłoszenie Zakładu o Dużym Ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, co jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem Oddziału do grupy zakładów o dużym ryzyku, podlegającym przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym. Zakład posiada opracowany Program Zapobiegania Awariom, który jest cyklicznie weryfikowany i aktualizowany, a także zatwierdzony przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Raport o bezpieczeństwie oraz Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy.

1.3 Opis działalności zakładu

Zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, przedmiotem działalności ArcelorMittal Poland. S.A. Oddział w Zdzieszowicach jest prowadzenie działalności produkcyjnej, handlowej, projektowo-rozwojowej i wdrożeniowej, tak na własny rachunek jak i w pośrednictwie we wszystkich formach współpracy z podmiotami krajowymi i zagranicznymi. Głównymi rodzajami działalności prowadzonej w zakładzie jest:

  • wytwarzanie produktów koksowania
  • wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.

 
ArcelorMittal Poland Spółka Akcyjna Oddział w Zdzieszowicach jest największym producentem koksu w Polsce, wytwarzając około 3,5 mln ton koksu rocznie. Oprócz koksu opałowego i metalurgicznego, zakład wytwarza także gaz koksowniczy, benzol i smołę. Większość koksu jest eksportowana. Od 2016 roku zakład wytwarza także płynną siarkę, która stanowi produkt uboczny z oczyszczania gazu koksowniczego.

 
1.4 Charakterystyki składowanych substancji niebezpiecznych decydujących o zaliczeniu zakładu o dużym ryzyku, z uwzględnieniem ich nazw lub kategorii zagrożeń, jakie powodują.

  • Gaz koksowniczy
  • Benzol
  • Woda amoniakalna
  • Olej płuczkowy
  • Smoła koksownicza
  • Gaz koksowniczy

Pełen wykaz i opis – POBIERZ TUTAJ

1.5 Informacja dotycząca sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Zgodnie z Ustawą z 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (t. j. Dz.U. z 2021 poz. 869) i Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 poz. 96) w Oddziale w Zdzieszowicach istnieje system ostrzegania i alarmowania składający się z poniższych elementów:

  • Punkt Alarmowo Dyspozycyjny Jednostki Ratowniczej ZKZ
  • elektroniczny system monitoringu CO;
  • syrena alarmowa.

System Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania składa się z:

  • 1 szt. syren technologicznych dostosowanych do wymogów obrony cywilnej załączanych lokalnie przez dyspozytora PAD JR ZKZ
  • megafony i tuby głosowe, sygnały dźwiękowe i świetlne znajdujące się na samochodach pożarniczych JR ZKZ.
  • sieć radiowęzła zakładowego do ogłaszania komunikatów np. o ewakuacji.


Równocześnie na terenie oddziału w Zdzieszowicach, alarmowanie pracowników realizowane jest poprzez SMS z informacją wysłany do wszystkich użytkowników służbowych telefonów komórkowych oraz ten sam komunikat wysłany do aplikacji „baloon” (wyskakujące okienko w systemie Windows).

Sposoby ostrzegania i postępowania – Instrukcja DLA MIESZKAŃCÓW na wypadek zagrożeń.

Skutki analizowanych scenariuszy awaryjnych nie wykraczają poza teren zakładu, w związku z czym nie przewiduje się żadnych działań wobec mieszkańców. Osoby znajdujące się w rejonie zdarzenia awaryjnego powinny podporządkować się poleceniom służb ratowniczych i porządkowych.

 Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej zostały opracowane
w oparciu o:

  • Zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 r. poz. 96)
  • Zapisy Wewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego ArcelorMittal Poland S.A.

w uzgodnieniu z Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.

Zasady alarmowania:

Alarmowanie o zagrożeniu będzie realizowane poprzez syreny alarmowe. Syreny nadadzą określone sygnały związane z alarmem powietrznym lub o skażeniach ustalonym przez obronę cywilną.

Ogłoszenie alarmu odbywa się przez sygnał akustyczny, tj. modulowany dźwięk syreny przez trzy minuty.

Komunikaty ostrzegawcze o strefie „Z” będą ogłaszane z pojazdów wyposażonych w zestaw głośnomówiący straży pożarnej, policji, straży miejskiej lub Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta. Alarmowanie może być również realizowane przez Pracowników Jednostki Ratowniczej i Ratownictwa Gazowego ArcelorMittal Poland za pomocą samochodu pożarniczego wyposażonego w zestaw głośnomówiący. Wykorzystywane będą środki masowego przekazu, w tym programy telewizyjne i radiowe. Informacje będą również przekazywane telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Odwołanie alarmu będzie komunikowane poprzez dźwięk ciągły syreny przez trzy minuty.

  • Zasady i warunki ewakuacji:

Każda osoba znajdująca się w strefie zagrożenia po usłyszeniu alarmu powinna natychmiast pozamykać okna i uszczelnić pomieszczenie, w którym przebywa lub udać się do wyznaczonego miejsca ewakuacji, ogłoszonego w komunikacie, a następnie podporządkować się poleceniom kierującego ewakuacją.

  • Zasady kierowania ewakuacją:

Za przeprowadzenie ewakuacji odpowiedzialny jest kierujący ewakuacją wyznaczony przez Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta.

Do zadań osoby kierującej ewakuacją należy:

  • szybkie i sprawne przeprowadzenie ewakuacji do miejsca ewakuacji wyznaczonego na Planie Zewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej. Wybór miejsca zależy od kierunku rozprzestrzeniania się chmury toksycznej i miejsca awarii;
  • sprawdzenie liczby osób, które podjęły ewakuację lub przebywają w miejscach chronionych;
  • przekazanie informacji koordynatorowi działań ratowniczych o liczbie ewakuowanych osób oraz pozostałych w strefie zagrożenia;
  • stała współpraca z koordynatorem działań ratowniczych w zakresie zmieniających się warunków pogodowych (kierunek rozprzestrzeniania chmury toksycznej) i rozmiarów awarii.

UWAGA:

Ewakuację należy przeprowadzić w stronę przeciwną do kierunku wiatru, a ze strefy skażonej poprzecznie do kierunku wiatru.

2.1 Informacje o opracowaniu i przedłożeniu właściwym organom raportu o bezpieczeństwie.


Na podstawie Ustawy Prawo ochrony środowiska ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach identyfikuje substancje niebezpieczne w swoim obszarze i przekazuje do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu zgłoszenie Zakładu o Dużym Ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, co jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem Oddziału do grupy zakładów o dużym ryzyku, podlegającym przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym. Zakład posiada opracowany Program Zapobiegania Awariom, który jest cyklicznie weryfikowany i aktualizowany, a także pozytywnie zaopiniowany przez Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz zatwierdzony przez Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Raport o bezpieczeństwie oraz Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy.

2.2 Informacje dotyczące głównych scenariuszy awarii przemysłowej oraz środków bezpieczeństwa, które zostaną podjęte w przypadku wystąpienia awarii.

Zagrożenia występujące w obszarze ArcelorMittal Poland S.A. wynikające z wykorzystywania substancji i mieszanin stwarzających zagrożenie (dawniej niebezpiecznych), zostały przedłożone Opolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w zatwierdzonym Raporcie o Bezpieczeństwie.

Główne zdarzenia awaryjne, jakie mogłyby oddziaływać w obszarze ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Zdzieszowicach to:

Monitoring i środki bezpieczeństwa.

Prowadzenie monitoringu funkcjonowania instalacji, w których znajduje się substancja niebezpieczna

1) Pomiary i alarmy

Wszystkie instalacje zakładu są wyposażone w pomiary zdalne, które w sytuacjach zagrażających awarią sygnalizują przekroczenia parametrów dopuszczalnych.

2) Nadzór operatorski, obchody instalacji

Na każdej instalacji zakładu wyznaczeni pracownicy mają obowiązek przeprowadzenia obchodu i wizualnej kontroli stanu instalacji. Częstotliwość obchodów: minimum 2 razy na zmianę.
 

3) Monitoring nieszczelności

W przypadku uwolnienia substancji do otoczenia istnieje możliwość wykrycia tej sytuacji za pomocą przenośnych mierników gazu lub stałych systemów detekcji.

 
4) Pomiary grubości ścianek rurociągów

Dla rurociągów przesyłowych gazu koksowniczego wprowadzono procedurę prowadzenia pomiarów grubości ścianki rurociągów: sieć wysokociśnieniowa 2 razy do roku, sieć niskociśnieniowa 1 raz w roku. Wyniki pomiarów są wpisane do raportu są uwzględniane w planie remontów.

 
5) Przeglądy sprzętu przeciwpożarowego

Dla wszystkich zabezpieczeń przeciwpożarowych (hydranty, gaśnice, zraszacze, instalacje pianowe, sygnalizacja pożarowa) są prowadzone systematyczne (zazwyczaj comiesięczne) przeglądy wg wydziałowej Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego.

Sposób postępowania w sytuacjach wystąpienia awarii przemysłowej zawarty jest w Wewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym oraz w dokumentach wewnętrznych, jakimi są: akty normatywne, procedury i instrukcje, których znajomość obowiązuje wszystkich pracowników zdzieszowickiego Oddziału ArcelorMittal Poland i firm współpracujących na rzecz Oddziału.

W przypadku wystąpienia awarii przemysłowej, działania ratownicze prowadzone są siłami i środkami:

  • własnymi od momentu zauważenia zagrożenia do czasu przybycia wewnętrznych jednostek ratowniczych,
  • Wydziałowymi Drużynami Ratownictwa Gazowego i służbami technicznymi zakładu w celu ograniczenia i zablokowania emisji lub pożaru,
  • Jednostki Ratowniczej i Stacji Nadzoru Gazowego Oddział Zdzieszowice
  • Państwowej Straży Pożarnej.

Zespół zarządzania kryzysowego, w zależności od rozwoju sytuacji kryzysowych, uruchamia proces zarządzania kryzysowego zgodnie z właściwymi standardami operacyjnymi korporacji. W przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, bądź awarii noszących znamiona tzw. awarii przemysłowej, Kierujący Zakładem Dużego Ryzyka informuje Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Opolu oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Opolu.

Jednostki organizacyjne systemu oświaty i pomocy społecznej, zakłady opieki zdrowotnej oraz inne podmioty i instytucje służące społeczeństwu, posiadają procedury i tryb postępowania na wypadek zagrożenia zewnętrznego, sporządzane i nadzorowane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Gminy Zdzieszowice. Ludność znajdująca się w obszarze potencjalnego zagrożenia zobowiązana jest do wykonywania poleceń straży miejskiej, straży pożarnej, policji i innych instytucji podległych Centrum Zarządzania Kryzysowego w czasie akcji ratowniczej.

3 Wykaz telefonów alarmowych oraz adresów i telefonów wojewódzkich, powiatowych i gminnych organów i służb odpowiedzialnych za podjęcie działań operacyjno-ratowniczych.

InstytucjaOsoba / stanowiskoNr telefonuTryb powiadamianiaCzas powiadamiania
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Opole Wydział Inspekcji Opolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Wydział Inspekcji Całodobowy telefon i email alarmowy
606605052
email; poczta@opole.pios.gov.pl
faks: 774530069
1. Telefon.
2. Fax.
3. email + potwierdzenie telefonicznie.
Natychmiast po zaobserwowaniu i podjęciu decyzji
Urząd Miejski w Zdzieszowicach. Referat Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego 77 40 64 449 Telefon Natychmiast po zaobserwowaniu i podjęciu decyzji
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Stanowisko Kierowania Opolskiego Komendanta PSP SK:
+48 47 861 70 60
Telefon Natychmiast po zaobserwowaniu i podjęciu decyzji
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej W Krapkowicach Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP SK:
47 861 67 00 lub
47 861 67 10
Telefon Natychmiast po zaobserwowaniu i podjęciu decyzji

Powyższe informacje zostały uzgodnione z Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.