Zakłady Dużego Ryzyka

Kraków

ostatnia aktualizacja: lipiec 2023

1.1. Oznaczenie prowadzącego zakład

Prowadzącym Zakład Dużego Ryzyka (ZDR) jest Zarząd Spółki ArcelorMittal Poland Spółka Akcyjna. W skład zarządu wchodzą osoby wymienione w Dziale 2 Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

adres – siedziba Spółki

Adres: 41-308 Dąbrowa Górnicza ul. Józefa Piłsudskiego 92

              Telefon: Centrala (0-32) 776 66 66

              nr KRS 0000115891, NIP 634-24-63-083, REGON 277839653

Kierującym ZDR, AMP Oddział w Krakowie jest powołany przez Zarząd ArcelorMittal Poland S.A. Pan Łukasz Skorupa.

Oddział identyfikowany jest jako:

ArcelorMittal Poland Spółka Akcyjna Oddział w Krakowie

Adres: 31-752 Kraków ul. T. Sendzimira 1

Telefon: Centrala (48-32) 776 66 66;

REGON 277839653 – 00030

1.2. Potwierdzenie, że zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym oraz że prowadzący dokonał zgłoszenia właściwym organom i przekazał im program zapobiegania awariom.

Na podstawie Ustawy Prawo ochrony środowiska ArcelorMittal Poland Oddział w Krakowie identyfikuje substancje niebezpieczne w swoim obszarze i przekazuje do Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
w Krakowie
zgłoszenie Zakładu o Dużym Ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, co jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem Oddziału do grupy zakładów o dużym ryzyku, podlegającym przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym. Zakład posiada opracowany Program Zapobiegania Awariom, który jest cyklicznie weryfikowany i aktualizowany, a także zatwierdzony przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Raport o bezpieczeństwie oraz Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy.

1.3. Opis działalności zakładu

Profil produkcji ArcelorMittal Poland Oddział w Krakowie to produkcja blach walcowanych na gorąco, blach walcowanych na zimno czarnych, ocynkowanych i powlekanych organicznie; produkcja i sprzedaż koksu i produktów węglopochodnych oraz wytwarzanie i dystrybucja mediów energetycznych.

1.4. Charakterystyki składowanych substancji niebezpiecznych decydujących o zaliczeniu zakładu o dużym ryzyku, z uwzględnieniem ich nazw lub kategorii zagrożeń, jakie powodują.

  • benzol
  • olej płuczkowy,
  • smoła koksownicza
  • tlen
  • amoniak bezwodny
  • gaz ziemny
  • gaz koksowniczy

Pełen wykaz i opis – POBIERZ TUTAJ

1.5. Informacja dotycząca sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Zgodnie z Ustawą z 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (t. j. Dz.U. z 2021 poz. 869) i Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 poz. 96) w Oddziale w Krakowie istnieje system ostrzegania i alarmowania składający się z poniższych elementów:

  • Centrum Alarmowe;
  • elektroniczny system monitoringu CO;
  • elektroniczne syreny alarmowe.

Sterowanie syrenami systemu ostrzegania i alarmowania odbywa się centralnie, ze stanowiska operatora Centrum Alarmowego.

Do systemu ostrzegania i alarmowania podłączonych jest 10 szt. elektronicznych syren alarmowych typu DSE-600S. Pojedyncza syrena posiada cztery głośniki szczelinowe o mocy 150 W każdy, ustawione w przeciwnych kierunkach, co umożliwia uzyskanie dookólnej charakterystyki dźwiękowej (360o). Syreny umożliwiają nadawanie wszystkich powszechnie obowiązujących sygnałów alarmowych. Równocześnie na terenie oddziału w Krakowie alarmowanie pracowników realizowane jest poprzez SMS z informacją wysłany do wszystkich użytkowników służbowych telefonów komórkowych oraz ten sam komunikat wysłany do aplikacji „baloon” (wyskakujące okienko w systemie Windows). Oprócz w/w systemu, Jednostka Ratownicza AMP może realizować powiadomienia pracowników za pomocą samochodu pożarniczego wyposażonego w zestaw głośnomówiący. Każdy pracownik zakładu jest zobowiązany postępować zgodnie z Instrukcją postępowania w razie zagrożenia awarią, pożarem i ewakuacji.

Sposoby ostrzegania i postępowania – Instrukcja DLA MIESZKAŃCÓW na wypadek zagrożeń.

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej zostały opracowane w oparciu o:

  • Zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 r. poz. 96)
  • Zapisy Wewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego ArcelorMittal Poland S.A.

w uzgodnieniu z Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.

Zasady alarmowania:

Alarmowanie o zagrożeniu będzie realizowane poprzez syreny alarmowe. Syreny nadadzą określone sygnały związane z alarmem powietrznym lub o skażeniach ustalonym przez obronę cywilną.

Ogłoszenie alarmu odbywa się przez sygnał akustyczny, tj. modulowany dźwięk syreny przez trzy minuty.

Komunikaty ostrzegawcze o strefie „Z” będą ogłaszane z pojazdów wyposażonych w zestaw głośnomówiący straży pożarnej, policji, straży miejskiej lub Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta. Alarmowanie może być również realizowane przez Służbę Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa Gazowego ArcelorMittal Poland za pomocą samochodu pożarniczego wyposażonego w zestaw głośnomówiący. Wykorzystywane będą środki masowego przekazu, w tym programy telewizyjne i radiowe. Informacje będą również przekazywane telefonicznie i za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Odwołanie alarmu będzie komunikowane poprzez dźwięk ciągły syreny przez trzy minuty.

  • Zasady i warunki ewakuacji:

Każda osoba znajdująca się w strefie zagrożenia po usłyszeniu alarmu powinna natychmiast pozamykać okna i uszczelnić pomieszczenie, w którym przebywa lub udać się do wyznaczonego miejsca ewakuacji, ogłoszonego w komunikacie, a następnie podporządkować się poleceniom kierującego ewakuacją.

  • Zasady kierowania ewakuacją:

Za przeprowadzenie ewakuacji odpowiedzialny jest kierujący ewakuacją wyznaczony przez Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta.

Do zadań osoby kierującej ewakuacją należy:

  • szybkie i sprawne przeprowadzenie ewakuacji do miejsca ewakuacji wyznaczonego na Planie Zewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej. Wybór miejsca zależy od kierunku rozprzestrzeniania się chmury toksycznej i miejsca awarii;
  • sprawdzenie liczby osób, które podjęły ewakuację lub przebywają w miejscach chronionych;
  • przekazanie informacji koordynatorowi działań ratowniczych o liczbie ewakuowanych osób oraz pozostałych w strefie zagrożenia;
  • stała współpraca z koordynatorem działań ratowniczych w zakresie zmieniających się warunków pogodowych (kierunek rozprzestrzeniania chmury toksycznej) i rozmiarów awarii. 

UWAGA:

Ewakuację należy przeprowadzić w stronę przeciwną do kierunku wiatru, a ze strefy skażonej poprzecznie do kierunku wiatru.

2.1. Informacje o opracowaniu i przedłożeniu właściwym organom raportu o bezpieczeństwie.

Na podstawie Ustawy Prawo ochrony środowiska ArcelorMittal Poland Oddział w Krakowie identyfikuje substancje niebezpieczne w swoim obszarze i przekazuje do Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie zgłoszenie Zakładu o Dużym Ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, co jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem Oddziału do grupy zakładów o dużym ryzyku, podlegającym przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym. Zakład posiada opracowany Program Zapobiegania Awariom, który jest cyklicznie weryfikowany i aktualizowany, a także pozytywnie zaopiniowany przez Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz zatwierdzony przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Raport o bezpieczeństwie oraz Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy.

2.2. Informacje dotyczące głównych scenariuszy awarii przemysłowej oraz środków bezpieczeństwa, które zostaną podjęte w przypadku wystąpienia awarii.

Zagrożenia występujące w obszarze ArcelorMittal Poland S.A. wynikające z wykorzystywania substancji i mieszanin stwarzających zagrożenie (dawniej niebezpiecznych), zostały przedłożone Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w zatwierdzonym Raporcie o Bezpieczeństwie.

Zdarzenia awaryjne, które mogłyby oddziaływać poza obszar, do jakiego Huta posiada tytuł prawny, związane są z wykorzystywaniem amoniaku w naszym procesie produkcyjnym, lecz ich wystąpienie ma niezwykle niskie prawdopodobieństwo. Są to:

RZA 1 – Całkowite rozszczelnienie zbiornika amoniaku w wyniku zdarzenia zewnętrznego.

RZA 2 – Przeciek na połączeniu kołnierzowym zbiornika amoniaku

RZA 3 – Uszkodzenie rurociągu z amoniakiem – przerwanie na całym przekroju

RZA 4 – Punktowe rozszczelnienie rurociągu z amoniakiem, na kołnierzu przy trójniku (przeciek)

Rodzaj zagrożeń możliwych do wystąpienia to przede wszystkim emisja do atmosfery toksycznych gazów lub par.

Główne zdarzenia awaryjne, jakie mogłyby oddziaływać w obszarze ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie, do których sporządzono karty operacyjne do Wewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego, to:

RZA 1 – Całkowite rozszczelnienie zbiornika amoniaku w wyniku zdarzenia zewnętrznego.

RZA 2 – Znaczne rozszczelnienie instalacji przesyłowej gazu koksowniczego (10% pola przekroju poprzecznego) w rejonie płuczek benzolowych,

RZA 3 – Stabilizator gazu koksowniczego, rozszczelnienie kołnierza wlotowego rurociągu DN 1400-01.1400,

RZA 4 – Punktowe rozszczelnienie rurociągu z amoniakiem, na kołnierzu przy trójniku (przeciek)

RZA 5 – Magazyn benzolu – pęknięcie króćca DN 100 dolnego, zbiornika z benzolem /chmura toksyczna/

RZA 6– Magazyn benzolu – pęknięcie króćca DN 100 dolnego, zbiornika z benzolem /pożar/

Monitoring i środki bezpieczeństwa.

Monitoring oddziału realizowany jest poprzez:

  • cykliczne audyty systemu bezpieczeństwa procesowego,
  • regularne przeglądy techniczne instalacji, obiektów i budowli, w których znajdują się substancje niebezpieczne,
  • ciągły system monitorowania kluczowych parametrów procesu, mających wpływ na bezpieczeństwo,
  • służbę ochrony oddziału,
  • drużynę wykrywania zagrożeń podległą Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa.

Sposób postępowania w sytuacjach wystąpienia awarii przemysłowej zawarty jest w Wewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym oraz w dokumentach wewnętrznych, jakimi są: akty normatywne, procedury i instrukcje, których znajomość obowiązuje wszystkich pracowników krakowskiego Oddziału ArcelorMittal Poland i firm współpracujących na rzecz Oddziału.

W przypadku wystąpienia awarii przemysłowej, działania ratownicze prowadzone są siłami i środkami:

  • własnymi od momentu zauważenia zagrożenia do czasu przybycia wewnętrznych jednostek ratowniczych,
  • Ochotniczymi Drużynami Ratownictwa Gazowego i służbami technicznymi zakładu w celu ograniczenia i zablokowania emisji lub pożaru,
  • Służby Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa Gazowego ArcelorMittal Poland wraz z Jednostką Ratowniczą – Kraków,
  • Państwowej Straży Pożarnej.

Zespół zarządzania kryzysowego, w zależności od rozwoju sytuacji kryzysowych, uruchamia proces zarządzania kryzysowego zgodnie z właściwymi standardami operacyjnymi korporacji. W przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, bądź awarii noszących znamiona tzw. awarii przemysłowej, Kierujący Zakładem Dużego Ryzyka informuje Małopolską Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która w zależności od potrzeb, uruchamia Zewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy.

Substancją niebezpieczną, której ilości znajdujące się na terenie Zakładu kwalifikują go do progów Zakładu Zwiększonego Ryzyka, w myśl kryteriów określonych Rozporządzeniem Ministra Rozwoju (Dz.U.2016.138), a obszar jej oddziaływania może przekroczyć granice obszaru AMP S.A O/Kraków, jest amoniak bezwodny, wykorzystywany w technologii produkcji Walcowni Zimnej.

Z uwagi na ten fakt, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie opracował Zewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy.

Jednostki organizacyjne systemu oświaty i pomocy społecznej, zakłady opieki zdrowotnej oraz inne podmioty i instytucje służące społeczeństwu, posiadają procedury i tryb postępowania na wypadek zagrożenia zewnętrznego, sporządzane i nadzorowane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Ludność znajdująca się w obszarze potencjalnego zagrożenia zobowiązana jest do wykonywania poleceń straży miejskiej, straży pożarnej, policji i innych instytucji podległych Centrum Zarządzania Kryzysowego w czasie akcji ratowniczej.

3. Wykaz telefonów alarmowych oraz adresów i telefonów wojewódzkich, powiatowych i gminnych organów i służb odpowiedzialnych za podjęcie działań operacyjno-ratowniczych.

InstytucjaOsoba / stanowiskoNr telefonu
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Kraków Wydział Inspekcji Kraków WIInspektor dyżurny Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Kraków (WI) Wydział Inspekcji Kraków 606 382 072 (od 15:00 do 7:00)
12 422 48 95 (od 7:00 do 15:00)
Email: wiosinfo@krakow.pios.gov.pl
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w KrakowieStanowisko Kierowania KW PSP Kraków112
47 835 90 10
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w KrakowieSekretariat Komendanta112
12 61 68 300
fax. 12 61 68 309
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta KrakowaCentrum Dyspozytorskie 12 616 59 99
fax 12 413-89-66
email: czk@um.krakow.pl
Centrum Alarmowe ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w KrakowieDyżurny Centrum Alarmowego784 30 55 55
Biuro Ochrony Środowiska ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w KrakowieEko Ambasador800 800 331
Email: zielona.huta@arcelormittal.com
Powyższe informacje zostały uzgodnione z Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie – pismo WZ.5513.1.6.1.2021MM z dn. 10 listopada 2021 r.